Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

silvestra 

Oblíbená alba

Alba, která má silvestra v oblíbených

reklama

75 fotek, 6.5.2018, 42 zobrazení, 95 komentářů | krajina, města, příroda
Suchov - NPP Búrová - NPR Zahrady pod Hájem - Velká nad Veličkou (8,5 km)
+ Veselí nad Moravou

První letošní výlet za květenou bělokarpatských luk. Ač jsme tu byly pouze o týden později než loni, louky vypadaly úplně jinak - jaro si letos hodně pospíšilo. Loni tu touto dobou kvetly hlavně prvosenky, plicníky, v lesích hvězdnatce. Tentokrát byly tyto květiny všechny již odkvetlé, zato se začínaly objevovat květy pozdější - vstavače mužské, vemeníky, hadí mord nachový aj., nejčastějšími květy na loukách byl vítod větší a kozinec dánský. A v lesích naplno kvetl česnek medvědí.

Mapa: https://mapy.cz/s/2FTwv

Podrobné informace o chráněných územích:
NPP Búrová: https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Burova.htm
NPR Zahrady pod Hájem: https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Zahrady.htm

Loňské album (1.5.2017) z podobných míst viz http://iva-63.rajce.idnes.cz/2017.05.01._-_NPP_Burova%2C_NPR_Zahrady_pod_Hajem_a_Kuzelovsky_vetrak/.
69 fotek, ve středu, 11 zobrazení, 9 komentářů
Nádhera a vůně mě tak okouzlily, že se nechtělo zpátky
31 fotek, minulou sobotu, 42 zobrazení, 33 komentářů
Úúúúúžasný byl tento sraz. Oblast jihu Čech je nádherná a mně osobně se vůbec nechtělo vracet na sever. Lidi milí, krajina, města, všechno naprosto dokonalé. Asi bych tam uměla žít. Takže všem díky, Vlaďce za zorganizování a příští rok se tam zase uvidíme. A už se těším :-)
25 fotek, 5.5.2018, 44 zobrazení, 65 komentářů | krajina, města
Hluk - Dolní Němčí

Stejně jako loni, usadily jsme se s mojí sestrou i letos na jaře na 2 týdny v Uherském Hradišti, odkud jsme podnikaly výlety po Slovácku a především Bílých Karpatech. Většina alb bude o přírodě, náš pobyt však byl z obou stran ohraničen krásnými lidovými slavnostmi, na které budu ráda vzpomínat, a které jsem se také pokusila zdokumentovat.
První výlet jsme začaly ve městě Hluk, odkud jsme po cyklostezce podél potoka Okluky došly do Dolního Němčí.

Mapa: https://mapy.cz/s/2Fx4e
34 fotek, 23.4.2018, 87 zobrazení, 198 komentářů | architektura, cestování, příroda, vesnice
Fotky z našeho krátkého výletu do vsí Záluží a Mažice by mohly být inspirací pro fotografy a cyklisty, co se chystají na fotosraz na Třeboňsko.

Soběslavská Blata nazýváme unikátní architektonickou lokalitu nedaleko Soběslavi. Tato lokalita se řadí mezi nejvýznamnější a nejcennější oblasti lidové architektury v Čechách. Typickým rysem většiny staveb je bohatá výzdoba štítů. Tyto památky patří do tzv. selského baroka.
Záluží je nejvýznamnější vesnice s výskytem selského baroka, v roce 1995 byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. V bývalé kovárně je dnes muzeum, kovárna je také chráněna jako kulturní a technická památka. Také Mažice byly vyhlášeny vesnickou památkovou rezervací. Obce Soběslavska spojuje cyklistická stezka Greenway selského baroka. Vše je dobře značené, s mnoha info tabulemi a mapami.
82 fotek, letos v dubnu, 40 zobrazení, 148 komentářů
35 fotek, 9.4.2018, 101 zobrazení, 89 komentářů | koníčky, krajina, příroda, zvířata
Pondělní výlet na jižní Moravu začal na Kamenném vrchu v Berně, poté pokračoval na Dunajovických kopcích (viz předchozí alba) a skončil na Pálavě na Stolové hoře, u Sirotčího hrádku a na Kočičí skále. Navzdory jasné obleze a teplému počasí foukal velice silný vítr, který dost komplikoval fotografování - hlavně rostlin. V předchozích letech jsme v této době na Pálavě obdivovali kosatce nízké - ale po těch letos ještě nebylo ani památky, takže jsme museli vzít za vděk skromnější nabídkou.
62 fotek, 8.4.2018, 21 zobrazení, 11 komentářů
35 fotek, letos v březnu, 57 zobrazení, 23 komentářů
11 fotek, září 2017, 149 zobrazení, 34 komentářů
Řezy jsem si našla na "topreceptech", když jsem hledala nějakou mňamku bez másla ( když tak krutě podražilo ). Osvědčily se na výbornou, všem doma chutnaly. Jen jsem ubrala 1 šlehačku z původních dvou, do těsta dala krystal cukr místo moučky a jen jeden vanik. cukr do jogurtové hmoty. Nedoporučuji dávat želatinu, kterou mám nafocenou, špatně tuhne. Pekla jsem moučník 3x, dvakrát jsem použila želatinovou drť a výsledek byl perfektní. Želatina na nepečený dort je slabý "odvar", moc nefunguje. Přeji dobré chutnání, snad Vás tento lehký moučník osloví :-)
9 fotek, 5.9.2017, 86 zobrazení, 35 komentářů
Nikdy bych nevěřila, že se dá vařit omáčka ze syrové okurky. Do nedávna jsem vařila okurkovou omáčku ze sterilovaných orukek - byla moc dobrá. Ale daleko lepší je tato ze syrové okurky. Recept pochází z Moravského Žižkova od maminky našeho Peťi. Snad zachutná i vám ... S receptem jsem se musela s vámi podělit, je tak jednoduchý a moc dobrý..Přece nebudeme stát u sporáku celý den a raději si vyjdeme ven do přírody :-)
74 fotek, květen 2017, 31 zobrazení, 13 komentářů
Hledala jsem jednu kapličku a našla jsem hned dvě. Pohledy do krajiny bezva, ale nohy si užily. Jak blbě vidím, tak jsem plno fotek mazala. Cesta od kapličky do Svatobořic byly nekonečná a než jel bus a další k nám, tak jsem došla dom o půl paté
29 fotek, květen 2017, 690 zobrazení, 237 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zábava
... tryskové mraky, balónem nad mořem, samé eko, Kozákov bez něj, utopený Mladějov, Sobotka v naději ...
69 fotek, 9.5.2017, 118 zobrazení, 153 komentářů | krajina, příroda
Lopeník (obec) - PP U zvonice - PP Grun - rozc. Zlatná cesta - Lopeník (obec) - rozc. Troják - PP Lom Rasová - Komňa, Nový Dvůr (14,5 km)

Lopeník je horská obec, rozložená po svazích Malého a Velkého Lopeníku. Je typickou vsí Moravských Kopanic, nejhornatější a také nejchudší části Moravského Slovácka. Žít se tu, zvláště dříve, muselo asi hodně tvrdě. O zdejší pohraniční oblast vedli dlouhé spory uherští a moravští páni, často trpěla nepřátelskými nájezdy, hlavně Turků a Tatarů. Až r. 1784 bylo území natrvalo připojeno k Moravě a postupně osídlováno. S květnatými loukami Bílých Karpat, které jsme při svém pobytu doposud navštěvovaly, má jen málo společného - je to tu moc hezké, ale úplně jiné. Nicméně květů orchidejí, konkrétně prstnatců bezových, tady bylo více než kde jinde.

Detailní informace o maloplošných chráněných územích viz:
Přírodní památka U zvonice viz https://nature.hyperlink.cz/uh/U_zvonice.htm
Přírodní památka Grun viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Grun.htm
Přírodní památka Lom Rasová viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Lom_Rasova.htm
86 fotek, 30.4.2017, 184 zobrazení, 244 komentářů | architektura, krajina, města, příroda, vesnice
Petrov - Plže - Sudoměřice - Hotařská búda - PP Žerotín - Strážnice (20 km) + Veselí nad Moravou

Dolňácko je subregion na jihovýchodní Moravě. Jedná se o „dolní“ (tedy u řeky Moravy ležící) část Slovácka. Zahrnuje oblast mezi Napajedly a Hodonínem včetně přilehlých podhorských území na levém břehu Moravy. Název regionu vznikl pravděpodobně až v období mezi světovými válkami, dnes však již je vžitý. Oblast je typická svou původní lidovou architekturou a folklórem. Zahrnuje několik oblastí, jednou z nich je kraj kolem města Strážnice - Strážnické Dolňácko.

Naším hlavním cílem byl památkově chráněný soubor vinných sklepů Plže.
Detailní informace o Přírodní památce Žerotín: https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Zerotin.htm
65 fotek, 1.5.2017, 142 zobrazení, 156 komentářů | krajina, příroda, vesnice
Suchov - NPR Búrová - NPR Zahrady pod Hájem - Velká nad Veličkou - Kuželovský větřák - Kuželov - Hrubá Vrbka (15 km)

Národní přírodní památka Búrová je bělokarpatská louka s typickou květenou, chráněné území bylo vyhlášeno hlavně jako jedinečná lokalita kriticky ohrožené kýchavice černé. Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem představuje komplex bělokarpatských květnatých luk, starých ovocných sadů, lesíků a drobných políček. Na obou kvetly v době naší návštěvy hlavně prvosenky, viděly jsme ale i zástupce orchidejovitých - vstavače bledé.

Kuželovský větrný mlýn je mlýn holandského typu z roku 1842, více než 100 let sloužil lidem z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic. V Hrubé Vrbce jsme pak viděly soubor památkově chráněných stodol, pocházejících z 18. a 19. století a postavených z kamene a nepálených cihel (kotovic).

Detailní informace o NPP Búrová viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Burova.htm
Detailní informace o NPR Zahrady pod Hájem viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Zahrady.htm
76 fotek, 2.5.2017, 85 zobrazení, 213 komentářů | architektura, města
Milotice + Kyjov + Staré Město u Uherského Hradiště

Deštivé ráno a nevlídná předpověď počasí nás z Uherského Hradiště nasměrovaly na trochu vzdálenější zámek Milotice, který se nám zdál podle obrázků hezký. Zvenku tedy moc hezký je, ale uvnitř - prostě zámek jako každý jiný. Během dne se opět udělalo krásně, a tak jsme si po přestupu v Kyjově, který nás příliš neuchvátil, prohlédly ještě Staré Město u Uherského Hradiště, které jsme měly takříkajíc za rohem, ale mimo ostatní plánované výlety. Ve Starém Městě bylo doloženo prastaré osídlení, zde byl zřejmě základ Velkomoravské říše - jenže nás zaujaly objekty z doby ryze přítomné ...
58 fotek, 3.5.2017, 125 zobrazení, 133 komentářů | krajina, příroda
Vápenky - NPR Porážky - Nová Lhota - NPR Jazevčí - Javorník - PP Nad Vápenkou - Javorník žst. (14,5 km)

První setkání s prstnatci bezovými v Bílých Karpatech. Národní přírodní rezervace Porážky tvoří rozsáhlý komplex bělokarpatských luk, místy s rozptýlenými dřevinami, především solitérními duby. Je chráněn jako jediná lokalita všivce statného v ČR a mnoha dalších vzácných a chráněných druhů rostlin i živočichů. Národní přírodní rezervace Jazevčí představuje pestrou mozaiku květnatých bělokarpatských luk s rozptýlenými solitérními stromy, lesíky a prameništi. Území NPR Jazevčí patří floristicky k jedněm z nejbohatších v Bílých Karpatech. Naprostá většina druhů však kvete později, než jsme tu byly my ...

Detailní informace o národní přírodní rezervaci Porážky viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Porazky.htm
Detailní informace o národní přírodní rezervaci Jazevčí viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Jazevci.htm
Detailní informace o přírodní památce Nad Vápenkou viz https://nature.hyperlink.cz/Ho/Nad_Vapenkou.htm
43 fotek, 4.5.2017, 95 zobrazení, 87 komentářů | krajina, příroda
Květná - PR Nová hora - Květná - PP Mechnáčky - PP Záhumenice - Strání - PP Hrnčárky - rozcestí Javořina (17 km)

Další výlet po bělokarpatských loukách v začínajícím jaře. Jaro se letos v Bílých Karpatech opozdilo, takže z druhů, které jsme tak trošku očekávaly, kvetly jen ty nejčasnější. Příště pojedeme radši o něco později.

Detailní informace o maloplošných chráněných územích viz:
PR Nová hora - https://nature.hyperlink.cz/uh/Nova_hora.htm
PP Mechnáčky - https://nature.hyperlink.cz/uh/Mechnacky.htm
PP Záhumenice - https://nature.hyperlink.cz/uh/Zahumenice.htm
PP Hrnčárky - https://nature.hyperlink.cz/uh/Hrncarky.htm
57 fotek, 6.5.2017, 106 zobrazení, 153 komentářů | krajina, příroda, vesnice
Malá Vrbka - rozc. Pod Výzkumem - rozc. Vojšické louky - NPR Čertoryje - rozc. Traviska - Kněždub - Tvarožná Lhota (14 km)

Národní přírodní rezervace Čertoryje patří k nejhodnotnějším botanickým lokalitám nejen jihozápadní části Bílých Karpat, ale celé ČR. Květena je druhově velice bohatá, bylo zaznamenáno 515 taxonů cévnatých rostlin.
Bohaté zastoupení mají především vstavačovité, z nichž zde roste více než dvacet druhů. Které ovšem vesměs pokvetou později ...
Jako Slovácký Slavín je označována část hřbitova ve vesnici Kněždub, kde jsou pochováni místní umělci - malíř Joža Uprka, jeho bratr sochař Franta Uprka a další kněždubský rodák, malíř Antoš Frolka.

Detailní informace o národní přírodní rezervaci Čertoryje viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Certoryje.htm

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.