Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

silvestra 


Oblíbená alba

Alba, která má silvestra v oblíbených

reklama

11 fotek, září 2017, 119 zobrazení, 34 komentářů
Řezy jsem si našla na "topreceptech", když jsem hledala nějakou mňamku bez másla ( když tak krutě podražilo ). Osvědčily se na výbornou, všem doma chutnaly. Jen jsem ubrala 1 šlehačku z původních dvou, do těsta dala krystal cukr místo moučky a jen jeden vanik. cukr do jogurtové hmoty. Nedoporučuji dávat želatinu, kterou mám nafocenou, špatně tuhne. Pekla jsem moučník 3x, dvakrát jsem použila želatinovou drť a výsledek byl perfektní. Želatina na nepečený dort je slabý "odvar", moc nefunguje. Přeji dobré chutnání, snad Vás tento lehký moučník osloví :-)
9 fotek, 5.9.2017, 77 zobrazení, 35 komentářů
Nikdy bych nevěřila, že se dá vařit omáčka ze syrové okurky. Do nedávna jsem vařila okurkovou omáčku ze sterilovaných orukek - byla moc dobrá. Ale daleko lepší je tato ze syrové okurky. Recept pochází z Moravského Žižkova od maminky našeho Peťi. Snad zachutná i vám ... S receptem jsem se musela s vámi podělit, je tak jednoduchý a moc dobrý..Přece nebudeme stát u sporáku celý den a raději si vyjdeme ven do přírody :-)
74 fotek, květen 2017, 29 zobrazení, 13 komentářů
Hledala jsem jednu kapličku a našla jsem hned dvě. Pohledy do krajiny bezva, ale nohy si užily. Jak blbě vidím, tak jsem plno fotek mazala. Cesta od kapličky do Svatobořic byly nekonečná a než jel bus a další k nám, tak jsem došla dom o půl paté
29 fotek, květen 2017, 683 zobrazení, 237 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zábava
... tryskové mraky, balónem nad mořem, samé eko, Kozákov bez něj, utopený Mladějov, Sobotka v naději ...
69 fotek, 9.5.2017, 114 zobrazení, 153 komentářů | krajina, příroda
Lopeník (obec) - PP U zvonice - PP Grun - rozc. Zlatná cesta - Lopeník (obec) - rozc. Troják - PP Lom Rasová - Komňa, Nový Dvůr (14,5 km)

Lopeník je horská obec, rozložená po svazích Malého a Velkého Lopeníku. Je typickou vsí Moravských Kopanic, nejhornatější a také nejchudší části Moravského Slovácka. Žít se tu, zvláště dříve, muselo asi hodně tvrdě. O zdejší pohraniční oblast vedli dlouhé spory uherští a moravští páni, často trpěla nepřátelskými nájezdy, hlavně Turků a Tatarů. Až r. 1784 bylo území natrvalo připojeno k Moravě a postupně osídlováno. S květnatými loukami Bílých Karpat, které jsme při svém pobytu doposud navštěvovaly, má jen málo společného - je to tu moc hezké, ale úplně jiné. Nicméně květů orchidejí, konkrétně prstnatců bezových, tady bylo více než kde jinde.

Detailní informace o maloplošných chráněných územích viz:
Přírodní památka U zvonice viz https://nature.hyperlink.cz/uh/U_zvonice.htm
Přírodní památka Grun viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Grun.htm
Přírodní památka Lom Rasová viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Lom_Rasova.htm
86 fotek, 30.4.2017, 179 zobrazení, 244 komentářů | architektura, krajina, města, příroda, vesnice
Petrov - Plže - Sudoměřice - Hotařská búda - PP Žerotín - Strážnice (20 km) + Veselí nad Moravou

Dolňácko je subregion na jihovýchodní Moravě. Jedná se o „dolní“ (tedy u řeky Moravy ležící) část Slovácka. Zahrnuje oblast mezi Napajedly a Hodonínem včetně přilehlých podhorských území na levém břehu Moravy. Název regionu vznikl pravděpodobně až v období mezi světovými válkami, dnes však již je vžitý. Oblast je typická svou původní lidovou architekturou a folklórem. Zahrnuje několik oblastí, jednou z nich je kraj kolem města Strážnice - Strážnické Dolňácko.

Naším hlavním cílem byl památkově chráněný soubor vinných sklepů Plže.
Detailní informace o Přírodní památce Žerotín: https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Zerotin.htm
65 fotek, 1.5.2017, 126 zobrazení, 153 komentářů | krajina, příroda, vesnice
Suchov - NPR Búrová - NPR Zahrady pod Hájem - Velká nad Veličkou - Kuželovský větřák - Kuželov - Hrubá Vrbka (15 km)

Národní přírodní památka Búrová je bělokarpatská louka s typickou květenou, chráněné území bylo vyhlášeno hlavně jako jedinečná lokalita kriticky ohrožené kýchavice černé. Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem představuje komplex bělokarpatských květnatých luk, starých ovocných sadů, lesíků a drobných políček. Na obou kvetly v době naší návštěvy hlavně prvosenky, viděly jsme ale i zástupce orchidejovitých - vstavače bledé.

Kuželovský větrný mlýn je mlýn holandského typu z roku 1842, více než 100 let sloužil lidem z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic. V Hrubé Vrbce jsme pak viděly soubor památkově chráněných stodol, pocházejících z 18. a 19. století a postavených z kamene a nepálených cihel (kotovic).

Detailní informace o NPP Búrová viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Burova.htm
Detailní informace o NPR Zahrady pod Hájem viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Zahrady.htm
76 fotek, 2.5.2017, 85 zobrazení, 213 komentářů | architektura, města
Milotice + Kyjov + Staré Město u Uherského Hradiště

Deštivé ráno a nevlídná předpověď počasí nás z Uherského Hradiště nasměrovaly na trochu vzdálenější zámek Milotice, který se nám zdál podle obrázků hezký. Zvenku tedy moc hezký je, ale uvnitř - prostě zámek jako každý jiný. Během dne se opět udělalo krásně, a tak jsme si po přestupu v Kyjově, který nás příliš neuchvátil, prohlédly ještě Staré Město u Uherského Hradiště, které jsme měly takříkajíc za rohem, ale mimo ostatní plánované výlety. Ve Starém Městě bylo doloženo prastaré osídlení, zde byl zřejmě základ Velkomoravské říše - jenže nás zaujaly objekty z doby ryze přítomné ...
58 fotek, 3.5.2017, 110 zobrazení, 131 komentářů | krajina, příroda
Vápenky - NPR Porážky - Nová Lhota - NPR Jazevčí - Javorník - PP Nad Vápenkou - Javorník žst. (14,5 km)

První setkání s prstnatci bezovými v Bílých Karpatech. Národní přírodní rezervace Porážky tvoří rozsáhlý komplex bělokarpatských luk, místy s rozptýlenými dřevinami, především solitérními duby. Je chráněn jako jediná lokalita všivce statného v ČR a mnoha dalších vzácných a chráněných druhů rostlin i živočichů. Národní přírodní rezervace Jazevčí představuje pestrou mozaiku květnatých bělokarpatských luk s rozptýlenými solitérními stromy, lesíky a prameništi. Území NPR Jazevčí patří floristicky k jedněm z nejbohatších v Bílých Karpatech. Naprostá většina druhů však kvete později, než jsme tu byly my ...

Detailní informace o národní přírodní rezervaci Porážky viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Porazky.htm
Detailní informace o národní přírodní rezervaci Jazevčí viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Jazevci.htm
Detailní informace o přírodní památce Nad Vápenkou viz https://nature.hyperlink.cz/Ho/Nad_Vapenkou.htm
43 fotek, 4.5.2017, 87 zobrazení, 87 komentářů | krajina, příroda
Květná - PR Nová hora - Květná - PP Mechnáčky - PP Záhumenice - Strání - PP Hrnčárky - rozcestí Javořina (17 km)

Další výlet po bělokarpatských loukách v začínajícím jaře. Jaro se letos v Bílých Karpatech opozdilo, takže z druhů, které jsme tak trošku očekávaly, kvetly jen ty nejčasnější. Příště pojedeme radši o něco později.

Detailní informace o maloplošných chráněných územích viz:
PR Nová hora - https://nature.hyperlink.cz/uh/Nova_hora.htm
PP Mechnáčky - https://nature.hyperlink.cz/uh/Mechnacky.htm
PP Záhumenice - https://nature.hyperlink.cz/uh/Zahumenice.htm
PP Hrnčárky - https://nature.hyperlink.cz/uh/Hrncarky.htm
57 fotek, 6.5.2017, 96 zobrazení, 153 komentářů | krajina, příroda, vesnice
Malá Vrbka - rozc. Pod Výzkumem - rozc. Vojšické louky - NPR Čertoryje - rozc. Traviska - Kněždub - Tvarožná Lhota (14 km)

Národní přírodní rezervace Čertoryje patří k nejhodnotnějším botanickým lokalitám nejen jihozápadní části Bílých Karpat, ale celé ČR. Květena je druhově velice bohatá, bylo zaznamenáno 515 taxonů cévnatých rostlin.
Bohaté zastoupení mají především vstavačovité, z nichž zde roste více než dvacet druhů. Které ovšem vesměs pokvetou později ...
Jako Slovácký Slavín je označována část hřbitova ve vesnici Kněždub, kde jsou pochováni místní umělci - malíř Joža Uprka, jeho bratr sochař Franta Uprka a další kněždubský rodák, malíř Antoš Frolka.

Detailní informace o národní přírodní rezervaci Čertoryje viz https://nature.hyperlink.cz/Bile_Karpaty/Certoryje.htm
75 fotek, 8.5.2017, 92 zobrazení, 167 komentářů | krajina, příroda
Slavkov - Horní Němčí - PR Drahy -- rozc. Javořina - PP Uvezené - PP Za lesem - Lesná - PR Dolnoněmčanské louky - Slavkov (19,5 km)

Výlet po přírodních rezervacích a přírodních památkách v okolí Horního Němčí. Kromě prstnatců bezových a vstavačů bledých konečně i jiné orchideje - bradáček vejčitý a vstavač vojenský. Vzácná je i koulenka prodloužená - v přírodní rezervaci Drahy.

Detailní informace o maloplošných chráněných územích viz:
PR Drahy: https://nature.hyperlink.cz/uh/Drahy.htm
PP Uvezené: https://nature.hyperlink.cz/uh/Uvezene.htm
PP Za lesem: https://nature.hyperlink.cz/uh/Za_lesem.htm
PR Dolnoněmčanské louky: https://nature.hyperlink.cz/uh/Dolnonemcanske_louky.htm
74 fotek, 7.5.2017, 93 zobrazení, 136 komentářů | architektura, krajina, příroda, vesnice
Blatnice pod Svatým Antonínkem - Blatnické búdy - Svatý Antonínek - PP Miliovy louky - PR Kobylí hlava - Blatnička (14,5 km)

Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem má bohatou vinařskou tradici, jakou se může pochlubit jen málokterá vinařská obec na Moravě. Blatnické malované sklepy, búdy, pocházejí z 16. až 18. století a jejich soubor pod Starou horou tvoří v současnosti památkovou zónu. Nad obcí se zvedá návrší, jemuž korunuje poutní kaple svatého Antonínka. Další vinařskou obcí je Blatnička, mimo vína známá i výrobou lidových krojů. A v širokém okolí Blatnice i Blatničky jsou hektary vinic ...

Detailní informace o PR Kobylí hlava viz https://nature.hyperlink.cz/uh/Kobyli_hlava.htm
73 fotek, 5.5.2017, 107 zobrazení, 114 komentářů | architektura, krajina, příroda, vesnice
Vlčnov - Vlčnovské búdy - PR Kovářův žleb - Veletinské búdy - Veletiny - Podolí (12 km)

Vlčnov je znám především díky své dochované lidové architektuře a tradicím. Vlčnovská Jízda králů je vyloženě známý pojem, ale obávám se, že v době jejího konání bychom asi těžko v kraji sháněly ubytování, nehledě na to, jak bychom se propasírovaly někam, kde bychom něco viděly. Známé jsou však i vlčnovské vinohradnické búdy a pro mě neznámou novinkou byly vlčnovské vdolečky. Ty jsme ale sehnaly až o pár dní později, a ne ve Vlčnově. Nedaleko Vlčnova, u vesnice Veletiny, jsou další vinohradnické búdy. A mezi Vlčnovem a Veletinami je přírodní rezervace Kovářův žleb - svažité louky, křoviny a staré ovocné sady. Ty nás překvapily nejen vzácnou květenou ...

Detailní informace o přírodní rezervaci Kovářův žleb viz https://nature.hyperlink.cz/kovaruv-zleb.php
43 fotek, květen 2017, 129 zobrazení, 11 komentářů | architektura, krajina, vesnice, země
Areál vinných sklepů v Petrově je od roku 1983 vesnickou památkovou rezervací. A že to tam mají opravdu hezké....
121 fotek, duben 2017, 161 zobrazení, 20 komentářů | cestování, krajina, ostatní, příroda, vesnice
Dnes to nebyla žádná horská tůra, jenom taková procházka po Oskorušové naučné stezce na úpatí Bílých Karpat nedaleko Strážnice s moc hezkými výhledy do kraje.
80 fotek, 30.4.2017, 164 zobrazení, 57 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
obrázky z krátkého výletu do oblasti Moravského Toskánska :-)
89 fotek, 24.4.2017, 31 zobrazení, 10 komentářů
87 fotek, duben 2017, 83 zobrazení, 29 komentářů
V úterý 4.4.2017 nás Mgr. Karel Pinkas pozval na odpolední vycházku rozkvetlým Petřínem. Bylo to prozíravé, protože celé dopoledne pršelo. Přestože jsme si všichni mysleli, že Petřín známe, každý na vycházce objevil místa, kde nikdy nebyl. Šli jsme z Pohořelce přes Strahovský klášter a petřínské zahrady na Nebozízek a Kinskými sady dolů na Smíchov. Cestou jsme potkali zahradníka ze zahrady Kinských, který se s námi dal do řeči, řekl, že za Kinských bylo v zahradě 100 zahradníků, teď je jich 8 z toho 5 žen. Vysvětlil nám, proč se Smíchov jmenuje Smíchov, je to proto, že se tam lidé smíchali, když v Praze hledali obživu. Bylo nás 34, foto Jarka a Karlův archiv.
Fotky od Dany: http://sinknerova.rajce.idnes.cz/Napric_Petrinem_4.4._2017/